© 2018 COLOR WAGON. Tüm hakları saklıdır.

Gsm: 0543 440 29 58

SAYFALAR

İLETİŞİM

SİTELERİMİZ

BİLGİ EDİNİN

INSTAGRAM YAYIN AKIŞI

Graffiti'nin Tarihsel Süreci ve Gelişimi,Graffiti nedir?

January 5, 2018

   

Merhaba, Graffiti tarihi ve nedir sorusunun kısa özetini takipçilerimizle paylaşmak istedik.

COLOR WAGON GRAFFITI 

 

Tarihsel Süreci ve Gelişimi

 

Tarihsel sürecine bakacak olursak, M.Ö’ye kadar dayanan bu sanat ilk insanların mağara duvarlarına çizdikleri şekillerden gelip, 1940lı yıllarda Almanyada Berlin Duvarına protestolar amacıyla iki yönlü olarak slogan ve şekiller çizerek tanınmaya başlanmış ve Amerikanın 1960’lı yıllarında sokak çetelerinin kendi alanlarına, bu alanın kendilerine ait olduğunu belirlemek için çizdikleri yazı ve şekillerle kendini göstermiştir. Diğer yandan 1960 ve 1970’li yıllarda New York da kuryecilik yapan Demetrius isimli bir kişinin gittiği her yere isminin kısaltması olan taki ve sokak numarası olan 183’ü birleştirmesiyle yani Taki183 imzasını atmasıyla insanların merakını uyandırmıştır.

 

New york Times gazetesinin bu imzayı manşet haber yapmasıyla,Taki183 bir efsane haline gelimiştir. Bu imzayı beğenen genç kesimler de kendilerine birer imza beğenip Takiyi taklit etmeye ve imzalarını atmaya başlamışlardır bu imzalar zamanla ün kazanmak için graffiti çalışmalarına ve kimin daha güzel,daha zor çalışmalar yapacağı üzerine devam etmiştir. Günümüzde de bireysel ve grup çalışmalarıyla gelişmeye devam etmektedir.

 

Graffiti nedir ?

 

Esasen duvar yazısı anlamına gelen graffiti,duvarlara çizilen ve bu çalışmayı yapan kişinin isteğine göre hobi,şöhret,siyasi mesaj,sokakta yaşananlar vs. amaçlarla kompozisyonlar oluşturup bu şekilde sınırı olmadan şekillenen bir sanattır.Genellikle gençler tarafından icra edilen bu sanat çıkış noktası itibariyle içerisinde illegalist unsurlar taşımaktadır. Bunun yanında asi bir ruhu olduğu gerçeği çizimlere yansımıştır. Genellikle kolay yapılabilmesi için sprey boyalarla ve daha çok kişinin görebileceği alanlara (tren vagonları, işlek caddelerin, sokakların vs. duvarları) yapılır. Günümüz de sanat olarak yer bulmuş ve illegal olanların yanında, legal olarak da bir çok kesim tarafından icra edilmektedir. Resim ve graffitiyi birbirine karıştırmamak gerekir. Duvara çizilen türlerinin yanında bir çok türü ve farklı terimleri bulunmaktadır.

Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş
Linkedin'de Paylaş
Pinterest'de Paylaş
Google +'da Paylaş
Bu Yazıyı Beğen
Please reload